Ano. Energetické esence mohou pomáhat, léčit a uzdravovat nejen lidi, ale i zvířata a rostliny. Není nutné, aby zvířata používala zvířecí esence a rostliny esence rostlin. Stejně jako my jsou součástí jednoho celku a pomoc mohou přijímat odkudkoli. Věc výběru závisí do velké míry na empatii člověka, který o ně pečuje. U zvířat i rostlin, které trvale žijí v blískosti člověka a přebírají do určité míry jeho vlastnosti a způsoby chování může být výběr snazší než u zvířat a rostlin, žijících svobodně.
Obecně bychom mohli  pro zvířata doporučit esence na zvládnutí paniky, strachu a krizových situací - Zachráněni zvířaty, Relax, Emergency, The Works. Dále esence Delfín ( zlepšení a prohloubení komunikace na všech úrovních) a Love ( při citovém strádání, pocitu nemilovanosti, žárlivosti,...).
U rostlin by to pak byla esence Strom a 1. čakra.
Ale esencemi můžeme působit i na prostor kolem nás - čistit ho a harmonizovat. Na to jsou vynikající esence - RaumLicht, Angelic Canopy (sprej), Elemente-alance, Chill (sprej), Kolibřík, Harmony krystal, Seraphis Bey. Stejné esence můžeme použít i na očistu předmětů od negativních energetických stop, můžeme je použít do barvy při malování místností se špatnou energií.
Esence se také mohou úspěšně použít k energetické očistě krystalů - výborné jsou  RaumLicht, Angelic Canopy a esence Kristall.