Květové esence vyrábím více než 20 let a během této doby se můj přístup k jejich výrobě několikrát změnil. V 80. letech jsem pracoval jako noční hlídač v nemocnici, a tak jsem byl celkem svým pánem a užíval jsem si spoustu svobody. Pacientům často jedna esence přinášela značnou úlevu od bolesti, aniž by museli užívat silné léky (nikomu to ale neříkejte…). Byla to tehdy Bachova krizová esence.

Později jsem prošel řadou seminářů a můj první dojem byl, že „tohle dokážu taky“. V té době jsem „kopíroval“ Bachovy esence a k mému překvapení fungovaly! Pak se ovšem na scéně objevila Californian Flower Essence Society (kalifornská společnost pro květové esence), která je pionýrem ve výzkumu květových esencí. Inspirovalo mne to ke změně mého přístupu: Jo, teď vytvořím nové květové esence!“ A jako každý začátečník jsem začal vyrábět esence z každé květiny, kterou jsem jen sehnal. Bylo to trochu moc, ale tak nějak to patřilo k mému vývojovému procesu. Některé z mých esencí fungovaly dobře, některé zůstaly na poličce a moc se neuplatnily.

V roce 1990 jsem se setkal s Vasudevou Barnao, pionýrem australských květových esencí (je autorem 88 květových esencí nazvaných Living Essences a mnoha dalších – pozn. překl.). Od něj jsem se naučil, jak připravit esenci, aniž bych při tom poškodil rostlinu tím, že bych například musel utrhnout její květ. Moje touha mít co nejvíc esencí zmizela a byla nahrazena ohleduplnější prací s živými bytostmi, zvanými květiny. Teprve poté jsem cítil, že je čas uvést na scénu mé vlastní výtvory. Mělo to ale také další důvody. Čtenáři mé knihy o kalifornských esencích mě žádali, ať začnu vyrábět své vlastní esence.

Můj vydavatel slyšel o mé práci s porodními asistentkami a chtěl po mně knihu o květových esencích pro těhotenství a porod. Tehdy jsem se s problematikou těhotenství a porodu teprve seznamoval, měl jsem s tím málo zkušeností, a tak jsem odmítl. Ovšem využil jsem příležitost a zahájil jsem projekt týkající se výzkumu esencí pro těhotenství a porod, ve kterém bylo zapojeno více než sto porodních asistentek, které ke své práci využívaly esence. A to byl poslední impuls k tomu, abych vytvořil své vlastní esence, protože při tomto projektu jsme spotřebovali více než 5 000 lahviček květových esencí a kdo by byl ochoten mě tolik sponzorovat, že?

A tak jsem začal tvořit vlastní esence a hledat vhodné květiny. Věděl jsem, co musí esence pro porod dělat, a krok za krokem jsem tvořil řadu esencí, z nichž nakonec vznikla sada 21 esencí pro těhotné ženy, jejich manžele a děti, jejich porodní asistentky a lékaře.

Nevím, možná stárnu, ale teď už nové esence nehledám. Čekám, až ke mně přijdou samy. Pokud jste zahrádkáři, tak víte, že rostliny se zničehonic objevují a když se nám nehodí do plánu, nazveme je plevelem a vytrhneme. Můj záměr ovšem byl prostě sledovat, co se bude dít. Jednou jsem chtěl vypěstovat speciální druh šalvěje, kterou jsem si koupil jako sazenici a zasadil tam, kde jsem očekával, že to bude dobré. Během prvního roku se nic nestalo. Pár smutných lístků ležících na zemi, nic nerostlo, nic se nedělo, ale kupodivu taky nic neumřelo. Příští rok jsem našel pár nových rostlinek kolem těch původně vysazených. Odkud se tu vzaly? Nechápu, předpokládám, že pár ptáků použilo mou zahradu jako WC.

Nicméně v nové společnosti původní šalvěj začala růst stejně jako ostatní rostliny a brzy měla výšku 2 metry… A hlavně vůbec nevypadala jako šalvěj. Byl to totiž náprstník, který zřejmě tajně přinesl vítr ve stejné době, kdy jsem sázel šalvěj. Vloni se zde objevila vrbovka úzkolistá a – představte si – také lesní jahody. A tak mi, zdá se, přibudou dvě nové esence…

Mohu říci, že je mnohem lepší přizpůsobit se přírodě, než se ji snažit ovládnout. Nemusíte hledat speciální ošetření a nějaké exotické prostředky pro zotavení, když se necítíte dobře nebo máte depresi. To, co roste kolem Vás, má svůj důvod – rostliny žijí ve stejném prostředí jako vy.

Když jsem chodil do školy přírodních terapií, naučil jsem se jedno podstatné pravidlo: Hledej uzdravení tam, kde jsi onemocněl.

A to byl konečně důvod, proč jsem začal vytvářet čakrové esence, kombinace esencí připravených s pomocí středoevropské fauny (každá z čakrových esencí je kombinací pěti rostlin). Moje první myšlenka byla užívat esence z Indie, protože tam byla objevena energetická centra – čakry. Každý člověk, a tudíž i my Evropané – má svých sedm čaker, které zprostředkovávají tělu a duši všechnu energii, kterou potřebujeme pro dobrý život. Je to stejné, jako když všichni máme akupunkturní body. Ovšem… nemáme kolem sebe indické květiny.

To neznamená, že indické esence by nepomohly! Naše jsou však přizpůsobené více naší oblasti, naší půdě a naší energii nebo stručně řečeno nám.

Můžete užívat každou z čakrových esencí například po dobu jednoho týdne.

Začněte u první, nabijte si svou základní čakru, to pomáhá odstranit fyzický i emocionální odpad.

Další krok je sakrální čakra: jakmile je stůl čistý, můžete na něj klást nové nápady, plány a věnovat jim potřebné úsilí. Esence pro druhou čakru dává přístup k naší tvořivosti a zlepšuje sexualitu.

Třetí je solar plexus. To je esence pro zbavování se. Naše břicho reaguje na emoce, někteří lidé si ani nedovolí zhluboka se nadechnout… A tak se dá jen doporučit důkladné vyčištění třetí čakry. Bez starého napětí se vám bude i lépe spát.

Čtvrtá čakra, centrum systému sedmi čaker, přechod od nižších – spíše fyzických čaker k vyšším – spíše duchovním. Zde byste měli být, když chcete dělat dobrá rozhodnutí. Esence pro srdeční čakru vyrovnává mysl a emoce.

Pátá je krční čakra, komunikační centrum. S pomocí esence pro tuto čakru se naučíte mluvit svou vlastní pravdu, mluvit přímo ze srdce. A očistná funkce Vám pomůže odstranit to, co jste doposud neuměli vyřknout.

Čakra třetího oka nám dává jasné myšlení, rovnováhu ve vnímání detailů a celku, intuici a uvědomění, kdo opravdu jste – a to můžeme nazvat sebenaplněním.

Sedmá čakra na vrcholku hlavy, duchovní čakra, která přináší vnitřní mír a vhled, klid a osvícení. Touto čakrou je vhodné celé čištění završit, protože ve stejném místě jako sedmá čakra sídlí bod zvaný Baihui, kde se setkávají všechny meridiány. Skrze tento bod sedmá čakra nabíjí celý náš energetický systém.

Přeji Vám vše dobré, Dirk Albrodt.