Dirk Albrodt – Mamboya Essences z Holandska – napsal pro naše čtenáře článek o tom, jak vyrábí Bachovy květové esence. Najdete zde dokonce i praktický návod, jak si můžete takové květové esence vyrobit sami.

Jsou Bachovy květové esence k ničemu? A navíc článek pro toho, kdo chce o výrobě esencí vědět víc.

Milí přátelé, setkali jsme se s výhradami toho typu, že Bachovy květové esence se nyní vyrábějí ve velkém, strojově, a jejich kvalita je proto špatná. Dnes se dozvíte, že u nás to je zcela jinak! V přiloženém článku najdete navíc rady, jak si vy sami můžete vyrobit květovou esenci.

Chceme se s vámi podělit o zkušenosti s Bachovými esencemi a vysvětlit vám, jak je to s jejich výrobou, bylo to totiž překvapením i pro nás. Jak víte, obvykle dovážíme esence, které jsou unikátní a vyrábí je jen jeden člověk na světě. Proto nás samotné překvapilo při hledání výrobce Bachových esencí, že jich je celá řada, takže jsme jich oslovili několik.

Když máme nějaké nejasnosti nebo otázky o esencích, Dirk Albrodt (Mamboya, Holandsko – autor čakrových, archetypových, Bachových a dalších esencí) má vždy perfektní odpovědi a hluboké osobní zkušenosti. Proto jsme se jej zeptali, jak je to s Bachovými esencemi.

Dozvěděli jsme se, že tyto esence skutečně vyrábí více firem, většinou velkých, ale ve výrobě jsou velké rozdíly.

Jak se liší postup výroby Bachových esencí v různých firmách

První rozdíl je, že velké firmy esence vyrábějí strojově a ve velkém množství. Druhý rozdíl je v přístupu ke květinám a zacházení s nimi. Třetí rozdíl je v tom, jaký etický kodex při výrobě firmy dodržují nebo nedodržují. Dále se esence samozřejmě liší provedením, cenou, atd…

My jsme vždy pro to, aby esence vyráběl jeden člověk, který tomu věnuje maximální péči, vyrobí je s citem a nepoužívá žádné stroje nebo výrobní linky. Všechny tyto požadavky splnil pouze Dirk Albrodt. Jeho esence jsou certifikovány firmou BAFEP (British Association of Flower Essence Producers).

Když jsme Dirkovy esence testovali na sobě, byli jsme potěšeni – Dirkova kvalita se potvrdila bez výhrad. Požádali jsme tedy Dirka o napsání článku pro naše zákazníky, Dirk nám vyhověl a článek je jako vždy napsán s humorem a velmi otevřeně. Najdete v něm ale víc než jen povídání o esencích!

Těšíme se, že si tyto „Dirkovy Bachovy“ esence oblíbíte stejně jako čakrové a archetypové!!

Pavel a Tamara
„Aby stálo za to žít!“

Jak vyrábím (nejen Bachovy) květové esence

Autor článku: Dirk Albrodt, náš dlouholetý dodavatel  a autor čakrových květových esencí, archetypových květových esencí, Bachových květových esencí, esencí pro těhotné a pro porod a řady dalších.  Překlad Pavel Kaiser, www.e-esence.cz.

Své první esence jsem vytvořil v 80. letech po absolvování kurzu výroby Bachových květových esencí. Něco tak jednoduchého jako vyrobit esenci, to přeci musím zvládnout, myslel jsem si. Bez ohledu na všechny chyby, kterých jsem se při výrobě dopustil, jsem nakonec získal první relativně rozumnou mateřskou esenci. Bylo to jen 100 ml esence z fuchsie, která byla tehdy známá jako jedna z nových esencí z Kalifornie. Používala se pro lidi, kteří nosí různé masky, aby ukryli hluboké bolesti a traumata.

Nepamatuji si, proč jsem zvolil právě tuto esenci, ale asi mě zaujala svým nádherným květem, když jsem se vrátil ze semináře. Někteří lidé nevěří na náhody, ale možná jsem tehdy ukrýval svou temnou stránku a zakrýval to, co jsem druhým nechtěl ukázat.

Postup výroby je velmi jednoduchý

Potřebujeme květiny, pramenitou vodu a sluneční svit. Slunce dodává energii, která přenáší léčivé kvality květů do vody. Po skončení procesu je hotova tzv. mateřská tinktura, která se musí konzervovat alkoholem.

Podle Dr. Bacha by člověk měl sbírat květy, aniž by se jich dotkl. Namísto toho by se měly uchopit pouze přes list rostliny, kterým si zakryjeme prsty. Není to tak snadné! List rád padá na zem, květ pevně drží, můžete být nervózní a snažit se vše uspíšit, takže utrhnete více květů než jeden atp. Abych byl upřímný, pochybuji, že toto je ten nejlepší způsob sběru květů. Ostrý řez by byl mnohem lepší jak pro výrobce, tak pro rostlinu. Jak se mi ulevilo, když jsem viděl video s Julianem Barnardem, zcela jistě největším expertem na Bachovy květové esence ve své době, který užívá nůžky. Podrží skleněnou misku pod rostlinou, šmik a květ spadne přímo do misky.

Takto musíte pokračovat, dokud není hladina celá zakryta květy. Pak umístíte misku na slunce a čekáte, až se energie květů přenese do vody. Když květy začnou blednout a ztrácejí sílu, už není co extrahovat. Nyní se přefiltruje voda, přelije se do hnědé skleněné lahve s brandy. A máte lahvičku mateřské esence. To přeci dokáže každý, souhlasíte?

Má to ovšem řadu háčků. Edward Bach doporučoval vyrábět esence při východu slunce a také říkal, že je třeba ji dělat aspoň tři hodiny. V poledne by mělo být vše hotovo, takže miska by měla být naplněna vodou a květy nejpozději do devíti hodin. Co když ale do té doby nenajdete vhodnou květinu?

V první řadě je třeba vyvarovat se vnitřního napětí a pocitu „dnes musím tu esenci vyrobit.“ Tím se můžete uzavřít a nenajít tu správnou rostlinu. Jednou jsem hledal v horách speciální květinu. Samozřejmě jsem si přivstal, nakopl auto a uháněl do hor, kde jsem očekával, že snadno takovou rostlinu objevím. Jel jsem jako blázen, zoufale jsem hledal na všech stranách tu nejvhodnější rostlinu (esence měla být pro jednoho konkrétního pacienta), ale netušil jsem vůbec, jaká by to měla být. Nenašel jsem ji. Místo toho jsem dostal krásnou lekci.

Když jsem to vzdal a sedl si, řekl jsem si „OK, tak dnes to určitě nemělo být“ a snažil jsem se užívat si krásné ráno v horách. Najednou se ohlédnu a tady byla – přesně tam, kde jsem seděl, ne květina se zázračnými léčivými schopnostmi, kterou jsem hledal, ale petrklíč – Primula elatior, což říká vše. Potřeboval jsem „klíč“ k rostlině, kterou jsem hledal, a najednou to bylo tady. Příští den jsem ani nemusel vstávat tak brzy, věděl jsem, kterou rostlinu potřebuji, a také jsem věděl, kde ji najdu. Takže moje první lekce ve výrobě esencí zní: Uvolni se, netlač na to! A nehledej rostlinu, ona si tě najde sama.

Jindy jsem zase chtěl dodržet předpis Dr. Bacha a zase jsem to nezvládl. Byl jsem v Itálii a našel jsem louku plnou měsíčků. Vypadaly nádherně. Příští den jsem se dostavil přesně v 9 hodin. Musím dodat, že měsíčky se otevírají pozdě. V 9 hodin stále ještě spí a všechny ty nádherné květy byly ještě zavřené. Další lekce pro mě: Nedodržuj pravidla příliš dogmaticky. Co nás učil Dr. Bach, jsou doporučení, ale ne železné zákony. Je to jako s celou květovou terapií: musíte zjistit pacientovy potřeby, pak mu dát správné esence a přistupovat k němu velmi individuálně. Neexistují dva lidé, kteří by potřebovali stejné esence, přestože mají stejné symptomy. Pokud tedy chcete vyrobit esenci, musíte vzít v úvahu individualitu rostliny, ať už to je ráno nebo večer.

Musíte také najít místo a čas, kdy rostlina plně rozvinula všechen svůj potenciál, který od ní potřebujete. Použijte slabou rostlinu a dostanete slabou esenci. Moje velmi oblíbená je pupalka dvouletá. Květy otevírá kolem 6. hodiny večerní, a to nám zase něco napovídá.

Rostliny mají podobné charakteristiky jako lidé

Někdo je silný, ale o kolik je silnější ten, kdo má podporu rodiny a přátel! To platí i pro rostliny a je to i šamanský přístup k výrobě esencí. Použijte rostliny se silnými přáteli – pupalka má takové přátele – noční můry. To jsou noční stvoření, která opylují květy v noci. Proč by tedy pupalka otevírala květy ve dne? Zvířata a rostliny se podporují navzájem, rostliny krmí zvířata a ta je opylují. Je v tom ale ještě něco víc. Podívejte se na energetické kameny kolem rostliny, hledejte další zvířata. Nikdy nedělám esenci z rostliny, která nemá žádné přátele ve zvířecí říši. Někdy je to veverka, někdy pták, někdy liška. Není důležité, jaké je to zvíře, ale musí tam nějaké být. Každé zvíře má své vlastní kvality stejně jako každá rostlina a každý z nich má svou speciální roli v ekologickém systému Země, i když se nám třeba nelíbí.

Mao Ce-tung, čínský vůdce a masový vrah, neměl rád vrabce. Ti mají rádi drobné ovoce a bobule a „kradou“ je lidem. A tak se rozhodl, že se jich zbaví, a rozhodl, že lidé zabíjeli miliony vrabců. Velmi nešťastné rozhodnutí, protože vrabci také žerou komáry. Pohroma, která následovala příští rok, dokonce Mao Ce-tunga donutila vrabce dovážet!

Někteří lidé nemají rádi pavouky, žáby nebo krokodýly, ale příroda nedbá na lidské preference, má své vlastní plány, které musíme respektovat. Výroba esencí tedy souvisí i s respektem ke květům a rostlinám. To, co nám umějí dát, aniž by za to cokoliv žádaly, by mělo být důvodem k tomu, abychom s nimi zacházeli dobře.

Chápu, že někomu přijde divné mluvit s rostlinami. Na druhou stranu co tím můžeme ztratit? Někomu místo „mluvte s rostlinami“ bude znít lépe „meditujte s nimi“. Ale nehrajme si se slovíčky. Úcta k rostlině je, když rostlinu požádáme o to, abychom mohli utrhnout její květy. Pokud jste dost otevření, ucítíte její odpověď. Může to být ne, ale většinou rostliny rády slouží a někdy to tak doslova i řeknou.

Šamanský přístup k výrobě esencí – díváme se na Dévy

Na šamanském přístupu a na nutnosti mít přátele je ještě něco víc. Květiny jsou doprovázeny malými neviditelnými bytostmi, které můžeme vnímat, jen když odložíme všechny předsudky, otevřeme se a použijeme speciální techniku. Obvykle slyšíme, že nemáme zírat, že to není slušné, ale teď je to přesně to, co musíme udělat, abychom spatřili tyto bytosti.

Neměli bychom ale zírat na rostlinu samotnou, nýbrž vedle ní, řekněme tak 10 cm stranou. Nehýbejte očima, buďte v klidu a zafixujte pohled do bodu vedle rostliny. Po pár sekundách se oči unaví a začnou slzet. Neosušujte si je, pokračujte. Možná uvidíte něco jako mlhu. Teprve pak můžete uvidět pohyb. Možná to začne tím, že uvidíte barvy, pohybující se kolem květu. Nezaostřujte, to by zmizely; pořád zírejte. Pak barvy dostanou tvar. Nepovím vám, jak tzv. dévy vypadají, musíte to objevit sami. Možná budou vypadat jinak než ty, které vidím já. Ale jsou tam! Dévy jsou ochránci a duchovní pomocníci rostlin. Když je požádáte o pomoc při výrobě esence a ony souhlasí, nic se nemůže pokazit. Pomohou tomu, aby energie proudila do vody.

To nás přivádí k materiálnímu aspektu. Voda je nosičem energie a má své vlastní kvality. Absorbuje jistou energii i fyzické částice jako sůl a cukr. Proto bychom měli užívat čistou pramenitou vodu. Ta pochází z temných hlubin Země, proto není nabitá žádnou energií. Jakmile dosáhne povrchu Země, začíná absorbovat energii, která jí je k dispozici. Můžete samozřejmě použít balenou vodu, pokud nemáte nic jiného k dispozici, ale buďte si vědomi, že tato voda už obsahuje energii strojů, aut, lidí, atd. Pokud máte dobrou vodu, vyberte si dobré a silné květy jednoho druhu, ale z různých rostlin. Pak vše dejte na bezpečné a chráněné místo na slunci. Takže ne vedle silnice, střelnice, jaderné elektrárny a podobných míst. Přírodní prostředí má přednost. Pamatujte, že okolo může projet někdo na kole a vnést do vody svou soutěživou energii. Přítomnost zvířat, i když je milá, může také narušit celý proces. Nebo ho mohou zcela ukončit, pokud začnou vodu pít. Pokud ale mluvíte s rostlinami, tak proč váhat a nemluvit také se zvířaty? Většina lidí mluví se svými mazlíky.

Jednou jsem postavil svou misku na pastvu a bál se, že by krávy mohly vypít mou esenci nebo ji převrhnout. Myslete si, že jsem cvok, ale krávy nechaly mou misku na pokoji, když jsem je o to požádal. Ani se o ni nijak nezajímaly.

Tři hodiny na slunci, říkal Dr. Bach. I když to nepovažujete za pravidlo, dává nám to určitou představu. V horkém srpnovém dni stačí méně času, hlavně sledujte květy. Blednou? Jakou energii z nich potom získáte? Časně kvetoucí rostliny jako topol potřebují více času, všechny sluneční hodiny dne.

Možná jste slyšeli o tom, že Dr. Bach někdy květy vařil. Považoval u časně kvetoucích květů energii slunce za nedostatečnou. My už to tak neděláme. Teplo může květové esence zničit.

Jak zacházet s mateřskou esencí

A nyní velký okamžik: esence je hotova! Přelijte ji do tmavé lahve, nejlépe hnědé, abyste ji ochránili před dalším vlivem slunce. Nyní máte mateřskou esenci a chcete zachovat veškerou její energii. Stačí, když se voda ohřeje nad 50 °C a je po esenci! Pokud tedy jedete někam, kde je teplo, a berete si svou esenci s sebou, nenechávejte ji v autě!

Někdo dává mateřskou esenci do pyramidy, aby ji ještě vylepšil a ochránil. Obvykle stačí uložit esenci na chladné místo bez vlivu elektřiny a jiných škodlivých záření. Pokud si děláte esenci jen pro sebe, stačí vám malé množství. Energie v ní zůstane velice dlouho.

Mateřskou esenci můžete užívat přímo, ale to by bylo plýtvání. Dr. Bach doporučoval vyrobit si nejprve koncentrát. Tmavá lahvička 10, 30 či 50 ml, brandy a dvě kapky mateřské esence. Dvě kapky? Ano, a to bez ohledu na velikost lahvičky. Pamatujte, že pracujete s energií, ne hmotou. Když je energie v lahvičce, proč jí tam přidávat víc? Není to aspirin, kde dvě tablety jsou silnější než jedna. Porovnejte to s informací, třeba „jahody jsou červené“. Budou červenější, když to řeknete dvakrát? Nebo desetkrát? Někdo si dá raději sedm kapek, a to je také v pořádku.

Ale proč dvě, proč nestačí jedna? Můj kolega Steve Johnson, výrobce Aljašských esencí, odpovídá jednoduše: jedna kapka vždycky chybí. Samozřejmě ne vždy, ale určitě rozumíte.

Jak si připravit tinkturu k užívání

Další krok je příprava tinktury k přímému užívání. Obvykle do lahvičky 30 ml dáme lžičku brandy, vodu a pár kapek vybraného koncentrátu. Chcete-li esenci užívat dle Dr. Bacha, pak berte 4x denně 4 kapky. Pak vám lahvička 30 ml vydrží asi 4 týdny, což je doba, za kterou už určitě uvidíte výsledky. Někdy cítíte účinky hned, někdy po dvou nebo třech týdnech. Někdy to ale trvá déle. Pokud tedy chcete mít trvalý efekt, vydržte 4 týdny. Chcete přeci docílit změny emocionálních vzorů, které jste si budovali po dlouhou dobu.

Nečekejte zázraky. Květové esence potřebují svůj čas, a čím déle trval problém, tím déle může trvat jeho náprava. Proto je ve většině případů třeba užívat více esencí a více lahviček. Jednu pro odstranění starého vzoru a jednu pro vytvoření nového, samozřejmě jen pro tu jednu situaci.

Pokud moje situace spotřebuje veškerou mou pozornost a energii, musím se nejprve stabilizovat tady a teď a vyrovnat se se svým stávajícím životem. Pak mohu začít měnit to, co mi brání žit život tak, jak si přeji. A samozřejmě potřebuji vědět, jak chci žít! Zajímavé je, že květové kombinace fungují lépe, když užíváte 3 nebo 5 esencí, než kdybyste užívali 2, 4 nebo 6. Neberte určitě víc než 6. V našem případě méně je více. Vědecká studie v USA ukázaly, že více než 6 esencí v jedné lahvičce může vyvolat nepříjemnou reakci. Někteří účastníci této studie dokonce museli takovou kombinaci přestat užívat. Jejich symptomy se totiž nejprve zesílily a oni neměli dost síly to vydržet.

Nový způsob vytváření esencí

Edward Bach zemřel v roce 1936 a nějakou dobu trvalo, než se jeho práce stala populární. První nové esence (tj. esence vyrobené z jiných květin) byly připraveny v 60-tých letech Arthurem Baileym. Boom začal na konci 70-tých let, kdy se Bachovy květové esence staly velmi populárními, a objevila se nová generace energetických léčitelů, kteří vyráběli své vlastní esence v Austrálii a v Kalifornii. Od těch dob se metoda výroby změnila. Mnoho firem nyní užívá „živou metodu“ („living method“ – viz např. naše esence Living Tree Orchid, pozn. překl.) vytvořenou Vasudevem Barnao, zakladatelem Australian Living Essences. Myšlenka je jednoduchá: nechceme ublížit rostlinám, a tak nechceme trhat jejich květy. Místo toho přiblížíme misku k rostlině. Takto vytvořené esence jsou živější a silnější.

Někteří výrobci podrží misku pod květem a kapou vodu na květy. Můžete to zkusit, ale nedoporučuji to. Přinejmenším v případě, že nejste osvícení. Pokud vám při tom totiž vytane na mysli, co máte zítra nakoupit, co vám udělal kolega nebo jaké máte trable s dětmi, tak to vše ovlivní výslednou mateřskou esenci. Musíte tam být, jako byste nebyli. Pokud to dokážete, skvělé! Všem ostatním doporučuji prostě odejít, jakmile provedou všechny přípravy. Proces bude pokračovat bez vás. Věřte mi, dělal jsem to již mockrát.

„Mé“ esence vytváří několik lidí. Někteří lidé mají zvláštní vztah k určitým rostlinám a mně se líbí, že z nich pro mě vytvářejí esence. Moje kamarádka Richarda, terapeutka Shiatsu, která miluje zvláštní habr, jej vždy navštíví při svých procházkách přírodou. Bylo pro ni přirozené, že z něj vyrobila esenci. Moje přítelkyně Martina, spoluzakladatelka Mamboya Flower Essences (tehdy ještě Horus Flower Essences) má zvláštní vztah ke Španělsku. Takže to samozřejmě byla ona, kdo vyrobila esenci Bougainvillea tam dole na jihu. Také dávám přednost tomu, když speciální yinové esence vyrábí žena, proto Granátové jablko a Kdouloň byly vyrobeny v Itálii mou přítelkyní Monikou, která nemá nic společného s alternativními terapiemi, ale při výrobě esencí odvedla úžasnou práci.

Květové esence jsou velkým darem přírody, květiny zde byly ještě dřív, než se na Zemi objevili lidé. Esence jsou jemným a jednoduchým lékem na naše emocionální problémy a ti, kdo chápou, že tělo, vědomí a duše jsou jedno, jasně vědí, že vyléčení emocí vyléčí také fyzické utrpení. Některé esence jsou také pro radost. Nemusíte být nemocní, abyste z nich měli užitek, můžete zlepšit svou tvořivost, sexualitu, radost ze života. Jen to musíte zkusit!

Jak zpívali Beatles: All you need is love. A to je to, co nám květiny umějí dát.